Update articol:

Toyota suspendă livrările a 10 modele din cauza problemelor de testare

Toyota suspendă livrările a 10 modele din cauza problemelor de testare
 - poza 1

Toyota Motor va suspenda vânzările pe plan global a 10 modele după ce a descoperit nereguli la testele de certificare pentru motoarele diesel dezvoltate de filiala sa Toyota Industries, a anunţat luni cel mai mare producător auto mondial, transmit Reuters şi Kyodo, potrivit Agerpres.

Printre modele vizate se află camionul Hilux, SUV-urile Land Cruiser 300, Lexus LX500D şi Fortuner, vehicul cu utilizare multiplă Innova şi camioneta Hiace.

“A existat o lipsă de comunicare cu Toyota Motor şi nu a fost suficientă coordonare în privinţa proceselor de testare şi a procedurilor care ar fi trebuit urmate”, a explicat preşedintele Toyota Industries, Koichi Ito, la o conferinţă de presă.

În anul financiare care s-a încheiat la 31 martie 2023, Toyota Industries a vândut aproximativ 84.000 automobile cu motoare diesel afectate dar acestea, precum şi vehiculele, îndeplinesc standardele de producţie, a dat asigurări compania.

Ministerul Transporturilor din Japonia a anunţat că va demara marţi o investigaţie la fabrica Hekinan deţinută de Toyota Industries în prefectura Aichi, unde compania produce maşini şi motoare.

Toyota Motor deţine o participaţie de aproape 25% în Toyota Industries care, la rândul său, deţine 8% din producătorul auto nipon.

Luni, acţiunile Toyota Industries au înregistrat un declin de 4% la Bursa de la Tokyo, în timp ce titlurile Toyota Motor au urcat cu 3,1%.

BVB | Știri BVB
PREBET SA AIUD (PREB) (25/05/2026)

Completare Raport anual 2025 - Raport auditor financiar si format ESEF

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (25/05/2026)

Modificarea componentei Comitetului de Guvernanta Climatica si Politici Publice

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL30E) (25/05/2026)

Modificarea componentei Comitetului de Guvernanta Climatica si Politici Publice

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (25/05/2026)

Semnare contract pentru construirea CEF Tudor Vladimirescu

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (25/05/2026)

Contracte cf. art. 234 lit. i) Reg. 5 din 2018