Update articol:

Cîţu: Există voinţă în Parlament ca accesul în restaurante şi cinematografe să fie permis şi celor cu test negativ

Florin Citu

Preşedintele PNL, premierul Florin Cîţu, a susţinut, luni, că există voinţă în Parlament pentru modificarea prevederilor astfel încât accesul în restaurante şi cinematografe să fie permis şi persoanelor care prezintă un test negativ COVID-19.

“Acea propunere a venit de la specialişti. Este o propunere pe care au susţinut-o în unanimitate specialiştii. Am vorbit cu fostul ministru Nelu Tătaru. Se pare că există voinţă în Parlamentul României pentru a modifica în acest sens, să se permită şi cu testare. Eu sunt de acord. O voi susţine dacă în Parlamentul României va fi modificată şi se va introduce şi testarea”, a spus Cîţu, după şedinţa BEx al PNL.

El a fost chestionat cum poate fi modificată o hotărâre de Guvern.

“Se poate modifica, au găsit şi o altă variantă. Veţi vedea că se poate face şi în Parlamentul României. (…) Dacă nu o fac ei, bineînţeles că o vom face noi, dar cred că este bine să o facă şi parlamentarii”, a explicat Cîţu.

BVB | Știri BVB

ROMPETROL RAFINARE S.A. (RRC) (31/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) - Sem I 2025

BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (31/07/2025)

Notificare prag detineri/vot >5%

SIMTEL TEAM (SMTL) (31/07/2025)

Raport auditor S1 2025 - art. 108 Legea 24/2017 (R)

SOCEP S.A. (SOCP) (31/07/2025)

Hotarari AGA O 31.07.2025

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (31/07/2025)

Raport auditor S1 2025 - art. 108 Legea 24/2017 (R)