Update articol:

Armamentul britanic ar putea fi fabricat sub licenţă în Ucraina (presă)

granita anglia Sursa foto: pixabay.com

Armamentul şi vehiculele militare britanice ar putea fi fabricate sub licenţă în Ucraina, diminuând dependenţa Kievului de furnizările de arme din partea aliaţilor occidentali, a relatat duminică ziarul The Telegraph, preluat de Reuters, potrivit Agerpres.

The Telegraph a informat că liderii industriei de apărare britanică s-au deplasat la Kiev pentru a discuta planurile de a crea societăţi mixte pentru a produce la nivel local armament şi vehicule de luptă.

Producători din alte ţări europene se află deopotrivă în discuţii cu Ucraina, a scris The Telegraph, citând un director care a spus că există o competiţie pentru a pune Marea Britanie “în fruntea cozii”.

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski s-a deplasat miercuri la Londra şi Paris ca să solicite noi arme occidentale pentru a respinge invazia rusă, inclusiv avioane de vânătoare moderne şi armament greu cu rază lungă de acţiune.

Crearea oricărui tip de societate mixtă va avea nevoie cel mai probabil de acceptul guvernului britanic, iar un astfel de demers ar irita şi mai tare Moscova, care a avertizat deja Londra cu privire la trimiterea de avioane de luptă Kievului, potrivit The Telegraph.

Biroul de presă al premierului britanic şi Ministerul Apărării de la Londra au refuzat să comenteze informaţia publicată de The Telegraph.

BVB | Știri BVB

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (31/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) - S1 2025

ROMPETROL RAFINARE S.A. (RRC) (31/07/2025)

Amendament - raport conf. art. 108 din Legea 24/2017 (R)

PROMATERIS S.A. (PPL) (31/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) pentru S1 2025

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (31/07/2025)

Raport conf. art. 108 Legea 24/2017 (R) - EFSA-TEL

BANCA TRANSILVANIA S.A. (TLV) (31/07/2025)

Majorare capital social certificat inregistrare ASF