-
Macron și von der Leyen stabilesc termenul limită în iunie pentru progresul Uniunii Financiare
-
Cele șase mari economii ale UE discută despre o posibilă „Europă cu două viteze”
-
UE cu mai multe viteze există deja pentru zona euro și spațiul Schengen
Guvernele UE au promovat mult timp unitatea ca fiind cea mai bună răspuns la presiunea economică exercitată de SUA și China, dar descoperă acum că trebuie să stimuleze urgent competitivitatea Europei și că așteptarea acordului tuturor celor 27 de state membre ar putea dura prea mult, potrivit Reuters.
Acesta a fost mesajul clar transmis joi, în cadrul unui summit informal al UE în Belgia, unde președintele francez Emmanuel Macron și președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, au acordat blocului termen până în iunie pentru a înregistra progrese în ceea ce privește uniunea piețelor financiare, care se află în impas.
Uniunea piețelor de capital ar permite blocului să investească la scară largă, la un nivel comparabil cu cel al Statelor Unite, dar interesele diverse ale diferitelor țări și grupuri profesionale au împiedicat orice integrare timp de mai bine de un deceniu.
Acum, dacă nu se înregistrează progrese suficiente până în iunie, un grup mai restrâns de cel puțin nouă membri ai Uniunii Europene ar putea continua „cooperarea consolidată” cu măsurile și reformele necesare, au declarat von der Leyen și Macron.
„Adesea avansăm cu viteza celui mai lent, iar cooperarea consolidată evită acest lucru”, a declarat von der Leyen jurnaliștilor joi. „Presiunea și sentimentul de urgență sunt enorme, iar asta poate muta munții din loc.”
Primii care ar putea face acest pas ar putea fi cele șase economii lider care au participat luna trecută la discuțiile găzduite de Germania pe tema „Europei cu două viteze”, pentru a sparge inerția procesului decizional și a stimula economia UE. Celelalte şase ţări sunt Germania, Franța, Italia, Spania, Polonia și Țările de Jos.
Dacă liderii UE aveau nevoie de un memento al amenințărilor la adresa modelului lor economic, datele publicate vineri au arătat că excedentul comercial al blocului s-a redus și mai mult în decembrie, pe fondul tarifelor care au afectat exporturile către SUA și al creșterii importurilor din China, care au înlocuit producția internă.
UE CU VITEZE MULTIPLE EXISTĂ DEJA
Unii dintre cei care nu au fost invitați în grupul de șase condus de Germania și-au exprimat îngrijorarea.
„Este o idee bună să ameninți statele membre pentru a ajunge la un acord asupra anumitor dosare, dar este o idee foarte proastă pentru viitorul Europei”, a declarat un diplomat al UE.
„Pur și simplu, este în contradicție cu unitatea pe care ne place să o afișăm în alte domenii”, a declarat un altul.
Însă un al treilea diplomat a afirmat că era clar că planul A era să se înregistreze progrese cu toate cele 27 de state membre ale UE și că era bine să existe un plan B.
„Lumea este ostilă. Prosperitatea este amenințată dacă aceste blocaje continuă”, a declarat al treilea diplomat, menționând că Europa funcționează deja cu viteze diferite în alte domenii.
Anumite proiecte emblematice ale UE, inclusiv moneda euro și zona Schengen fără pașapoarte, permit unor grupuri de țări din UE să avanseze, în timp ce altele se pot alătura ulterior.
Zona Schengen, de exemplu, nu include Cipru sau Irlanda, dar include patru țări care nu sunt membre ale UE. Parchetul European are 24 de participanți din UE, iar sistemul de brevet unitar are 18.
În decembrie, liderii UE au convenit să acorde Ucrainei un împrumut de 90 de miliarde de euro, dar Republica Cehă, Ungaria și Slovacia au decis să nu participe.
Karel Lannoo, directorul general al Centrului pentru Studii Politice Europene, a declarat că UE ar trebui să încerce în continuare să avanseze ca 27, nu să „devină cercuri mai concentrice”.
„Trebuie să avansăm ca Europa, și asta trebuie să vedem și în contextul amenințărilor din partea Statelor Unite și Rusiei”, a spus el.
Grupul de reflecție European Policy Centre a declarat că o coaliție a celor dispuși nu este o soluție miraculoasă, menționând că discuțiile privind crearea Uniunii piețelor de capital au fost mult timp blocate de dezacordurile dintre marile state membre ale UE, inclusiv Franța, Germania și Italia.
Președintele Consiliului European, Antonio Costa, care a prezidat reuniunea de joi, a declarat că tema unei coaliții a celor dispuși să acționeze nu a făcut parte din discuțiile oficiale, dar diplomații au afirmat că aceasta a fost abordată în marja reuniunii.
„Europa nu a suferit niciodată cu adevărat de o lipsă de planuri sau de viziune grandioasă; adevăratul obstacol a fost aproape întotdeauna implementarea slabă și interesele naționale care au prevalat asupra celor europene”, au afirmat economiștii ING Bank, Carsten Brzeski și Bert Colijn, într-o notă adresată clienților.
„Rămâne de văzut dacă de data aceasta va fi altfel.”