Update articol:

Rebelii houthi din Yemen lansează o rachetă balistică către Israel pe fondul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu

iran Sursa foto: pixabay.com

Rebelii Houthi din Yemen și-au anunțat sâmbătă intrarea în războiul din Orientul Mijlociu prin lansarea unei rachete balistice către Israel, în timp ce lumea se străduieşte să limiteze pagubele economice ale unui conflict care intră acum în a doua lună, potrivit France 24. 

Intervenția aliaților yemeniți ai Iranului în conflictul de la Teheran cu Israelul și Statele Unite va stârni îngrijorări cu privire la perturbarea transportului maritim pe Marea Roșie, comerțul din Golf prin Strâmtoarea Hormuz fiind deja blocat.

Având în vedere că Strâmtoarea Hormuz este practic impracticabilă, multe transporturi către și dinspre regiune trec prin portul omani Salalah, de la Marea Arabiei, dar gigantul danez al transportului maritim Maersk a declarat că operațiunile au fost suspendate temporar acolo după ce un atac cu drone a rănit un muncitor și a avariat o macara.

Pakistanul, care a jucat rolul de intermediar între oficialii americani și iranieni,  găzduieşte la Islamabad pe miniștrii de externe ai puterilor regionale Arabia Saudită, Turcia și Egipt pentru discuții privind criza.

Președintele Iranului, Masoud Pezeshkian, a mulțumit Islamabadului „pentru eforturile sale de mediere în vederea opririi agresiunii”, iar ministrul de externe al Germaniei, Johann Wadephul, a declarat vineri că se așteaptă la o întâlnire directă între SUA și Iran în Pakistan „foarte curând”.

Trimisul special al președintelui american Donald Trump, Steve Witkoff, a declarat vineri că este convins că Iranul va purta discuții cu Washingtonul în decurs de o săptămână. „Ar putea rezolva totul”, a spus el.

Războiul a început când Statele Unite și Israelul au lansat o serie de atacuri aeriene asupra Iranului, ucigându-l pe liderul suprem Ayatollah Ali Khamenei, aruncând Orientul Mijlociu într-un conflict și provocând suferințe economice la nivel global prin creșterea vertiginoasă a prețurilor la petrol și gaze.

Deși nu se întrevede sfârșitul conflictului, în ciuda optimismului lui Trump că forțele americane au distrus armata iraniană, un purtător de cuvânt al houthiților a emis o declarație video în care afirma că grupul a lansat rachete balistice către bazele israeliene.

Cu câteva ore mai devreme, armata israeliană declarase că „a identificat lansarea unei rachete din Yemen către teritoriul israelian, iar sistemele de apărare aeriană sunt în funcțiune pentru a intercepta amenințarea”.

Nu au fost raportate victime sau pagube în Israel, iar racheta ar fi fost interceptată.
În timpul recentului război al Israelului din Gaza, Houthiții, invocând solidaritatea cu palestinienii, au atacat navele din Marea Roșie și Golful Aden.

Însă, până sâmbătă, aceștia nu s-au implicat în ultimul conflict.

Arabia Saudită a redirecționat o mare parte din exporturile sale de petrol către portul Yanbu de la Marea Roșie, pentru a evita Strâmtoarea Hormuz, pe care Iranul susține că a închis-o pentru navele puterilor ostile.

Armata iraniană a declarat sâmbătă că a atacat o navă logistică americană în apropierea portului omani Salalah de la Marea Arabiei. Oman a declarat că un atac cu drone asupra portului a rănit un muncitor străin.

Traficul aerian a fost, de asemenea, perturbat. Sâmbătă, autoritățile din Kuweit și din orașul Erbil din Kurdistanul irakian au declarat că facilitățile aeroportuare au fost avariate în urma atacurilor.

De asemenea, a izbucnit un incendiu după ce rachete și drone iraniene au lovit Zona Economică Khalifa din Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite, rănind șase persoane. Compania Emirates Global Aluminium (EGA) a raportat pagube semnificative cauzate de atacul asupra instalației sale.

Între timp, în Iran, producția a fost oprită la o importantă fabrică de oțel din sud-vestul țării în urma atacurilor americano-israeliene, potrivit unui comunicat al Khuzestan Steel Company, citat de ziarul Shargh.

Gărzile Revoluționare Iraniene au avertizat că vor riposta pentru orice pagubă economică prin lovirea unor obiective industriale din întreaga regiune, după ce au emis anterior avertismente similare pentru bazele militare americane și hotelurile care găzduiesc trupe americane.

Gărzile Revoluționare Iraniene au mai declarat că au găsit și au dezamorsat peste 120 de bombe cu submuniție neexplodate, susținând că acestea au fost aruncate în timpul atacurilor americane și israeliene de acum câteva zile asupra provinciei sudice Fars.

Israelul a anunțat noi atacuri asupra Teheranului, iar un jurnalist AFP din oraș a raportat aproximativ 10 explozii intense și un nor de fum negru în timpul nopții.
Pezeshkian a transmis un mesaj celorlalte țări din regiune, avertizând: „Dacă doriți dezvoltare și securitate, nu lăsați dușmanii noștri să conducă războiul de pe teritoriile voastre.”

Un atac iranian cu rachete și drone asupra bazei aeriene Prince Sultan din Arabia Saudită, vineri, a rănit cel puțin 12 soldați americani, doi dintre ei grav, potrivit The New York Times și The Wall Street Journal, care citează oficiali anonimi.