Update articol:

Congres Extraordinar al PNL/ Se alege conducerea partidului; Ilie Bolojan – singurul candidat la funcţia de preşedinte

PNL

Congresul Extraordinar al PNL se va reuni, duminică, pentru a decide noua structură de conducere şi pentru a alege preşedintele partidului şi echipa sa, singurul care şi-a înregistrat candidatura fiind actualul şef al formaţiunii, Ilie Bolojan.

La Congresul, convocat vineri de Consiliul Naţional Extraordinar, sunt aşteptaţi să participe 2.500 de delegaţi.

Lucrările se desfăşoară sub semnul divizării interne, delimitându-se două tabere ale partidului, una în jurul actualului preşedintelui PNL, Ilie Bolojan, şi alta a prim-vicepreşedintelui Adrian Veştea, premierul desemnat.

***
Adrian Veştea a transmis că acest Congres este un “demers nestatutar şi nelegal”, anunţând că nu va candida pentru şefia partidului, deşi iniţial joi şi-a exprimat intenţia de a candida, motivând că nu vrea să gireze ”acest simulacru democratic prin care se instalează dictatura în partid”. El a susţinut că scopul nu este de a lămuri lucrurile în PNL, ci blocarea învestirii Guvernului, menţionând că ia în considerare toate demersurile de contestare statutară şi legală a acestei reuniuni.

El ceruse joi, într-o postare pe Facebook, amânarea cu o săptămână a Congresului.

De altfel, apropiaţii lui Adrian Veştea – parlamentarii Alina Gorghiu, Nicoleta Pauliuc, Monica Anisie, Andrei Baciu, Sorin Cîmpeanu, Mihai Culeafă, Ion Iordache, Aneta Matei, Ciprian Pandea, Alexandru Popa, Răzvan Prişcă, George Scarlat, Ionuţ Stroe, Mihail Veştea, Sebastian Mihai Rusu, Eduard Tatian Mititelu – au contestat la Tribunalul Ilfov deciziile de convocare a Consiliului Naţional Extraordinar şi implicit a Congresului. Tribunalul a dat, însă, termen pe 3 iulie pentru judecarea cauzei.

De cealaltă parte, cei din jurul lui Ilie Bolojan susţin că organizarea Congresului a fost făcută în mod corect, cu respectarea procedurilor până la virgulă, deputatul PNL Robert Sighiartău susţinând că Adrian Veştea nu a cerut oficial în scris amânarea reuniunii.

***
Contestatarii lui Ilie Bolojan critică şi modificările propuse la Statutul partidului care vizează schimbarea actualei structuri de conducere.

Propunerile sunt de reducere a numărului de prim-vicepreşedinţi de la patru la unu, crearea Biroului Permanent Naţional ca structură centrală de conducere şi desfiinţarea Biroului Executiv, cu integrarea atribuţiilor acestui for în cele ale Biroului Politic Naţional. Alte modificări se referă la revenirea la formula de alegere a conducerii PNL pe bază de moţiuni şi la alegerea a opt vicepreşedinţi. Crearea Comisiei Naţionale pentru Litigii, care va avea ca atribuţii judecarea litigiilor ce rezultă din sancţiunile aplicate membrilor de partid şi clarificarea procedurilor de sancţionare a membrilor partidului, se mai află printre modificări.

În prezent, prim-vicepreşedinţi sunt Adrian Veştea, Nicoleta Pauliuc şi Ciprian Ciucu, în timp ce Cătălin Predoiu a demisionat joi din această funcţie.

Adrian Veştea a susţinut că modificările Statutului urmăresc “o concentrare de putere” pentru Ilie Bolojan şi o excludere a sa din partid pentru că a acceptat nominalizarea făcută de preşedintele Nicuşor Dan pentru funcţia de prim-ministru şi astfel “să fie parte la o soluţie pentru a pune capăt unei crize care îi afectează profund pe români”.

Sâmbătă, Veştea a mai transmis că istoria şi identitatea Partidului Naţional Liberal sunt “aruncate la gunoi”, acesta opinând că, prin Congresul convocat de către Ilie Bolojan, liberalii “adevăraţi” sunt eliminaţi din conducerea formaţiunii.

***
În aceste condiţii, la expirarea termenului de depunere a moţiunilor pentru candidatura la şefia PNL, singurul candidat înregistrat este Ilie Bolojan. El candidează cu moţiunea “Modernizare cu Rădăcini” şi echipa de conducere propusă: prim-vicepreşedinte – Dan Motreanu; secretar general – Robert Sighiartău; vicepreşedinţi – Mircea Abrudean, Ioan Popa, Siegfried Mureşan, Oana Gheorghiu, Alexandru Muraru, Dragoş Pîslaru, Florin Roman şi Gabriela Horga.

“Alături de preşedinţii organizaţiilor, ne propunem să deschidem PNL către oameni valoroşi, să susţinem meritocraţia în partid şi, acolo unde depinde de noi, în administraţie, să se vadă că suntem buni gospodari şi că îi respectăm pe cetăţeni. Am încredere în membrii partidului nostru. Cred că îşi doresc un PNL puternic, credibil şi respectat, astfel încât atunci când se întâlnesc cu prietenii sau colegii lor să nu le fie ruşine că sunt membrii unui partid politic ca PNL”, a afirmat vineri Bolojan.

El a mai susţinut că PNL trebuie să îşi stabilească o conducere şi direcţia pe care o va urma în perioada următoare. “Vom rămâne consecvenţi principiilor noastre şi vom construi o echipă capabilă să asigure unitate de acţiune pentru a-i reprezenta pe cetăţenii care îşi doresc o Românie modernă”, a spus Ilie Bolojan.

***
Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, a anunţat că nu va candida la funcţia de prim-vicepreşedinte al PNL, deşi a primit o astfel de propunere din partea colegilor de partid, din cauza dosarului penal deschis în cursul acestei săptămâni.

“Din cauza dosarului deschis săptămâna aceasta pe numele meu, nu vreau să îi pun în situaţia de a avea un prim-vicepreşedinte urmărit penal. PNL trebuie să aibă o conduită ireproşabilă pentru a recâştiga încrederea românilor şi să nu i se arunce permanent în faţă situaţia mea. Ştim cum fac ei. Am convingerea că este o decizie corectă faţă de colegii mei! Este o decizie corectă pe termen lung, este decizia mea”, a transmis Ciucu.

***
Biroul Permanent al PNL, structură care va fi aleasă la Congresul de duminică, în urma modificării Statutului, va lua deciziile privind excluderile premierului desemnat, Adrian Veştea, şi a celor care nu respectă hotărârile partidului.

Luni, Biroul Politic Naţional – întrunit după ce Adrian Veştea a fost desemnat premier – s-a pronunţat împotriva participării partidului la un Guvern cu PSD (39 de voturi “pentru”, 10 “împotrivă”, patru abţineri), împotriva susţinerii unui Guvern condus de Adrian Veştea (41 de voturi “pentru”, 13 “împotrivă”, două abţineri) şi pentru a-i solicita acestuia să-şi depună mandatul de premier desemnat (39 de voturi “pentru”, 13 “împotrivă”, trei abţineri), iar parlamentarii PNL care vor vota Guvernul Veştea sau cei care ar putea fi propuşi în acest Cabinet să îşi piardă calitatea de membri ai partidului.

Marţi, PNL a anunţat că Adrian Veştea se situează în afara partidului, după ce acesta a anunţat că nu renunţă la mandatul de premier desemnat, în ciuda ultimatumului primit.

“Desemnarea lui Adrian Veştea pentru formarea unui Guvern s-a realizat fără aprobarea forurilor statutare ale PNL, cu încălcarea Statutului partidului. PNL consideră că formula de guvernare propusă de Adrian Veştea conduce, în fapt, la formarea unui Guvern condus şi susţinut de PSD, contrar deciziilor adoptate de Biroul Politic Naţional. Potrivit art. 45 alin. (3) şi art. 26 alin. (2) lit. b) din Statutul PNL, deciziile organismelor de conducere ale partidului sunt obligatorii pentru toţi membrii”, a transmis atunci formaţiunea.

Joi, cei 16 parlamentari, contestatari ai lui Bolojan, au solicitat Tribunalului Ilfov suspendarea deciziilor luate în Biroul Politic Naţional al PNL din 15 iunie privind sancţionarea parlamentarilor partidului care ar vota pentru învestirea Guvernului Veştea, iar instanţa le-a dat, în aceeaşi zi, câştig de cauză şi a decis suspendarea acestor decizii ale BPN. Ca urmare, PNL a anunţat că va ataca în termenul legal această hotărâre a Tribunalului Ilfov şi că partidul îşi va desfăşura în continuare activitatea politică fără impedimente, pe baza propriilor decizii.

Adrian Veştea a fost desemnat premier duminica trecută de către preşedintele Nicuşor Dan, după ce Eugen Tomac şi-a depus mandatul. Veştea nu a depus încă la Parlament programul de guvernare şi lista miniştrilor. AGERPRES

BVB | Știri BVB
CHRISTIAN '76 TOUR S.A. (TRIP) (19/06/2026)

Notificare BT Capital Partners - Anunt privind perioda de pre-stabilizare

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (19/06/2026)

Contracte conf. art. 234 lit i) Reg. ASF nr. 5 din 2018