Guvernul va sprijini utilizarea pieţei de capital pentru finanţarea companiilor româneşti, atragerea economiilor populaţiei către investiţii productive şi creşterea transparenţei companiilor la care statul deţine participaţii, fără afectarea controlului strategic al statului acolo unde acesta este necesar, se arată în programul de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veştea la capitolul Finanţe.
“Măsurile pentru piaţa de capital vor include stimularea investiţiilor persoanelor fizice în acţiuni, inclusiv prin mecanisme de deducere a investiţiilor, precum şi sprijin pentru companiile care se listează la bursă. Miza este mobilizarea capitalului privat şi a capitalului românesc în investiţii productive, printr-o piaţă de capital mai adâncă, companii listate şi economisire pe termen lung pusă la lucru în economie”, se menţionează în document.
Potrivit sursei citate, pilonul II trebuie privit ca parte a arhitecturii de economisire pe termen lung, deoarece oferă protecţie suplimentară pentru viitorii pensionari şi constituie o sursă importantă de capital intern pentru economie. Astfel, dezvoltarea Pilonului II şi diversificarea investiţiilor vor fi corelate cu stabilitatea regulilor, administrarea prudentă şi dezvoltarea pieţei de capital.
“Sustenabilitatea sistemului public de pensii depinde de dinamica demografică, de numărul persoanelor active în economie şi de lărgirea bazei contributive. Soluţia structurală este creşterea ocupării, reducerea excepţiilor nejustificate, corelarea cu reforma salarizării şi predictibilitate fiscal-bugetară. Rolul Ministerului Finanţelor în politica de pensii este să asigure sustenabilitatea financiară, compatibilitatea cu bugetul şi credibilitatea angajamentelor pe termen lung”, se precizează în document.
Acesta mai prevede dezvoltarea unor mecanisme moderne de economisire şi investiţii pe termen lung pentru populaţie, inspirate din modelele internaţionale de succes, prin introducerea de stimulente fiscale şi financiare care să încurajeze direcţionarea economiilor către piaţa de capital, fonduri de investiţii, instrumente de pensii private şi alte vehicule investiţionale reglementate. Obiectivul este creşterea gradului de participare a populaţiei la finanţarea economiei reale, consolidarea culturii investiţionale şi mobilizarea capitalului autohton în sprijinul dezvoltării economice sustenabile.
O altă măsură vizează promovarea şi dezvoltarea unui cadru legislativ şi fiscal favorabil constituirii şi listării vehiculelor de tip Real Estate Investment Trust (REIT), în vederea stimulării investiţiilor în sectorul imobiliar, diversificării instrumentelor disponibile pe piaţa de capital şi facilitării accesului populaţiei şi investitorilor instituţionali la active imobiliare generatoare de venituri.
Se mai are în vedere continuarea şi extinderea programelor de finanţare şi asistenţă tehnică destinate companiilor româneşti care urmăresc accesarea finanţării prin piaţa de capital, stimularea emisiunilor de obligaţiuni corporative şi municipale prin crearea unui cadru legislativ şi fiscal care să faciliteze utilizarea obligaţiunilor corporative şi municipale ca sursă alternativă de finanţare a investiţiilor, simplificarea procedurilor de acces la finanţare prin piaţa de capital pentru IMM-uri prin reducerea costurilor administrative şi simplificarea cerinţelor de conformare pentru întreprinderile mici şi mijlocii care accesează piaţa de capital şi extinderea programelor de educaţie financiară şi investiţională prin dezvoltarea unor programe naţionale de educaţie financiară pentru creşterea gradului de înţelegere a instrumentelor de economisire şi investiţii.