Într-o întâlnire la Seul, ministrul apărării din Coreea de Sud, Ahn Gyu Back, şi omologul său japonez, Shinjiro Koizumi, au fost de acord să lucreze la stabilitatea regională în plan bilateral, dar şi prin parteneriatele lor cu Washingtonul în cea de-a şasea rundă de discuţii dintre cele două ţări.
“Ambii miniştri şi-au exprimat opinia de a continua cooperarea pentru menţinerea păcii şi stabilităţii regionale într-un mediu de securitate serios”, a declarat ministerul apărării din Coreea de Sud într-un comunicat.
Cu încurajarea SUA, Coreea de Sud şi Japonia au început să lucreze pentru a dezvolta legături mai strânse încă din 2022 şi pentru a depăşi diferenţele istorice uneori amare, o politică continuată de preşedintele Lee Jae Myung şi premierul Sanae Takaichi.
În 2025, prim-ministrul japonez Shigeru Ishiba şi preşedintele Lee au convenit să aibă o colaborare mai apropiată în domeniile securităţii şi economiei, iar miniştrii apărării s-au angajat să colaboreze cu Washingtonul împotriva ameninţării nucleare a Coreei de Nord şi a legăturilor militare tot mai strânse ale Phenianului cu Rusia, inclusiv cooperarea în domeniul inteligenţei artificiale, al sistemelor fără pilot, precum şi exerciţii trilaterale anuale.
Takaichi şi Lee au fost de acord în ianuarie 2026 să aprofundeze diplomaţia de tip “navetă” şi au extins cooperarea la domeniul energetic.
Duminică, Ahn şi Koizumi au fost, de asemenea, de acord să continue să încurajeze schimburile între echipele acrobatice ale forţelor lor aeriene – Black Eagles din Coreea de Sud şi Blue Impulse din Japonia – pentru a avansa exerciţiile de căutare şi salvare destinate diferitelor scenarii de accidente maritime.
Cei doi miniştri au mai avut discuţii în Japonia în ianuarie şi s-au întâlnit din nou în mai la Dialogul Shangri-La din Singapore, unde au discutat posibilitatea unui acord de sprijin militar şi logistic care să acopere combustibil, alimente şi muniţie.
Cele două părţi au fost de acord, de asemenea, să organizeze un exerciţiu comun de căutare şi salvare umanitară în iunie, primul după aproape un deceniu.
Totuşi, tensiunile rămân, inclusiv disputele persistente legate de subiectul femeilor coreene forţate să lucreze în bordelurile militare japoneze în timpul celui de-al Doilea Război Mondial.
În februarie, Seulul a protestat împotriva unui eveniment al guvernului japonez care comemora un grup de insule disputate cunoscute ca Takeshima în Japonia şi Dokdo în Coreea de Sud, care controlează teritoriul.