Update articol:

CEDO: Ungaria trebuie să le permită cetăţenilor străini să-şi schimbe genul

ungaria

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) a decis joi că Ungaria a încălcat drepturile unui bărbat transgender iranian prin faptul că a refuzat schimbarea numelui şi genului înregistrate oficial, informează dpa, potrivit Agerpres.

CEDO a notat că bărbatul respectiv fusese născut femeie în Iran în anul 1987, dar a afirmat că s-a identificat drept bărbat de la o vârstă timpurie.

El a primit azil în Ungaria în anul 2015 întrucât a fost persecutat în Iran din cauza identităţii sale de gen.

Totuşi, atunci când a solicitat în anul următor schimbarea numelui şi genului oficiale, autorităţile i-au comunicat că nu există nicio procedură pentru a face acest lucru în cazul refugiaţilor.

În iunie 2018, Curtea Constituţională a Ungariei a confirmat că nu există niciun temei juridic pentru recunoaşterea schimbării numelui sau a genului pentru cetăţenii străini rezidenţi legal.

Situaţia a fost neconstituţională şi în aceste condiţii s-a solicitat parlamentului să găsească o soluţie până la finalul lui 2018, dar potrivit CEDO aleşii ungari nu au dat curs până acum acestei cereri.

CEDO a explicat că, prin faptul că nu i-a oferit bărbatului acces la procedura juridică de recunoaştere a genului, Ungaria a încălcat fără niciun motiv dreptul lui la respectarea vieţii private.

Conform hotărârii CEDO, autorităţile ungare vor trebui să-i plătească bărbatului daune în valoare de 6.500 de euro. Decizia nu poate contestată în apel.

BVB | Știri BVB
ELECTROAPARATAJ S.A. (ELJ) (25/05/2026)

Neintrunire cvorum AGOA 25.05.2026

PREBET SA AIUD (PREB) (25/05/2026)

Completare Raport anual 2025 - Raport auditor financiar si format ESEF

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (25/05/2026)

Modificarea componentei Comitetului de Guvernanta Climatica si Politici Publice

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL30E) (25/05/2026)

Modificarea componentei Comitetului de Guvernanta Climatica si Politici Publice

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (25/05/2026)

Semnare contract pentru construirea CEF Tudor Vladimirescu