Update articol:

Eurostat: România, Belgia şi Germania, singurele state membre UE unde au scăzut vânzările cu amănuntul, în iunie

guvern Sursa foto: facebook.com

Volumul comerţului cu amănuntul a crescut cu 1,2% în Uniunea Europeană şi cu 0,7% în zona euro, în iunie, comparativ cu perioada similară din 2025, dar România, Belgia şi Germania sunt singurele state membre UE unde s-a înregistrat un declin al acestui indicator, arată datele publicate joi de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat), citate de Agerpres.

În UE, vânzările de alimente, băuturi şi tutun au crescut cu 0,7%, cele de produse non-alimentare cu 2,3%, în timp ce vânzările de combustibili auto au scăzut cu 4,1%.

În rândul statelor membre UE pentru care sunt disponibile datele, cea mai mare creştere a volumului comerţului cu amănuntul în iunie, comparativ cu perioada similară din 2025, s-a înregistrat în Luxemburg (8,3%), Suedia (7,2%) şi Bulgaria (7,1%). Scăderi au fost în România (minus 6,6%), Belgia şi Germania (ambele cu minus 0,1%).

În iunie, comparativ cu luna precedentă, volumul comerţului cu amănuntul a scăzut cu 0,1% în Uniunea Europeană şi cu 0,3% în zona euro, după ce în mai s-a înregistrat un avans de 0,6% în UE şi de 0,4% în zona euro.

În UE, vânzările de alimente, băuturi şi tutun au scăzut cu 0,4% iar cele de produse non-alimentare cu 0,3%, în timp ce au crescut vânzările de combustibili auto cu 1,7%.

În iunie, comparativ cu luna precedentă, cea mai mare creştere a volumului comerţului cu amănuntul s-a înregistrat în Luxemburg (2,5%), Portugalia (1,7%), Croaţia şi Suedia (ambele cu 1,5%), iar cel mai sever declin în Finlanda (minus 1,5%), România (minus 1,2%) şi Germania (minus 1,1%).

Conform datelor publicate joi de Institutul Naţional de Statistică (INS), în România volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna iunie 2026, comparativ cu luna precedentă, a crescut, pe ansamblu, cu 0,5%, datorită majorărilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+6,6%) şi la vânzările de produse nealimentare (+0,8%). Vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun au scăzut cu 3,1%.

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, a scăzut, pe ansamblu, în luna iunie 2026, comparativ cu luna precedentă, cu 1,2%, ca urmare a diminuărilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-2,3%), comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-0,9%) şi la vânzările de produse nealimentare (-0,4%).

Comparativ cu luna iunie 2025, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, a înregistrat o scădere, pe ansamblu, cu 5,7%, ca urmare a scăderilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-8,6%), vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-6,3%) şi la vânzările de produse nealimentare (-4,1%).

Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna iunie 2026, comparativ cu luna iunie 2025, a înregistrat o scădere, pe ansamblu, cu 7,3%, ca urmare a scăderilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (-7,3%), vânzările de produse nealimentare (-6,4%) şi la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-5,8%).

BVB | Știri BVB
Turbo Long Certificates on CECE® EUR (RBCXETL4) (06/08/2026)

Reluare tranzactionare - ora 13:15 - Notificare Raiffeisen Bank International modificare limita variatie

BANCA COMERCIALA ROMANA 2028 (BCR28) (06/08/2026)

Modificare calendar financiar 2026

BANCA COMERCIALA ROMANA (BCR28B) (06/08/2026)

Modificare calendar financiar 2026