Update articol:
Florin Cîţu, chemat, din nou, în Parlament

Zamfir: Am solicitat Bp al Senatului să îi pună în vedere premierului că e obligatorie prezenţa miniştrilor la comisii

Senatorul Daniel Zamfir. Senatorul Daniel Zamfir.

Preşedintele Comisiei economice din Senat, Daniel Zamfir, a cerut Biroului permanent al Camerei superioare a Parlamentului să îi pună în vedere premierului că “prezenţa oricărui ministru la solicitarea comisiilor parlamentare este obligatorie”.

“Am solicitat Biroului permanent al Senatului să îi pună în vedere primului-ministru că prezenţa oricărui ministru la solicitarea comisiilor parlamentare este obligatorie. Să vedem cum justifică Orban refuzul unui ministru de a se prezenta în faţa Parlamentului! A încercat şi Isărescu să se fofileze şi, până la urmă, a venit să dea explicaţii! La fel se va întâmpla şi cu Cîţu, vă garantez! Nu poate fugi la infinit!”, a scris Zamfir, duminică, pe Facebook.

La începutul acestei săptămâni, Comisiile reunite pentru buget şi economică din Senat au decis să retrimită o adresă ministrului Finanţelor, Florin Cîţu, prin care să îl invite din nou la Parlament pentru audieri în comisii, după ce acesta nu a răspuns primelor două invitaţii, potrivit Agerpres.

Tema audierii vizează “analiza principalelor concluzii ale Raportului de ţară al agenţiei americane de rating Standard&Poors, respectiv menţinerea ratingului suveran al României la nivelul BBB, precum şi aspecte referitoare la perspectiva negativă generată de scăderea veniturilor bugetare ca urmare a contracţiei economice din ultimele luni”. 

BVB | Știri BVB

PREFAB SA (PREH) (19/06/2025)

Hotarari AGA E 19.06.2025

OMV PETROM S.A. (SNP) (19/06/2025)

Materie prima asigurata pentru productia de SAF in Petrobrazi

INTERCAPITAL SBITOP TR UCITS ETF (ICSLOETF) (19/06/2025)

Intarziere planificata in publicarea NAV oficial pentru 18 iunie 2025

INTERCAPITAL BET-TRN UCITS ETF (ICBETNETF) (19/06/2025)

Intarziere planificata in publicarea NAV oficial pentru 18 iunie 2025