Update articol:
SCRISOAREA GUVERNULUI CĂTRE S&P

Taxa pe activele financiare care este calculată în funcţie de indicele Robor va fi înlocuită cu o taxă anuală fixă

Taxa pe activele financiare care este calculată în funcţie de indicele Robor va fi înlocuită cu o taxă anuală fixă, care se va aplica la o bază de impozitare a anumitor categorii de active, inclusiv prin eliminarea unor active financiare din baza de impozitare, potrivit scrisorii pe care Guvernul a transmis-o agenției de rating Standard & Poor’s, publicată de către deputatul USR Claudiu Năsui. 

Potrivit documentului, taxa va fi ajustată în scădere, în funcţie de evoluţiile înregistrate de o instituţie de credit privind marja rezultată din diferenţa dintre dobânda la depozitele atrase şi creditele acordate în lei, precum şi în funcţie de creşterea intermedierii financiare.

O altă prevedere din scrisoare se referă la ”înlocuirea indicelui de referinţă ROBOR (bazat exclusiv pe cotaţii), utilizat pentru acordurile de creditare denominată în lei cu un indice calculat exclusiv în baza tranzacţiilor interbancare efective, în concordanţă cu prevederile Directivei 2008/48/EC a Parlamentului European şi a Consiliului, din 23 aprilie 2008 referitoare la contractele de creditare pentru consumatori”.

Deputatul USR Claudiu Năsui a publicat scrisoarea Guvernului către Standard & Poor’s, prin care promite că va modifica taxele pe care le-a introdus

 

BVB | Știri BVB

S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (25/07/2025)

Convocare AGA O & E 03(04).09.2025

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (25/07/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (25/07/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 28.07.2025 - 27.08.2025

SIMTEL TEAM (SMTL) (25/07/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 27.07.2025 - 26.08.2025