Update articol:

Greblă: Până nu se pronunţă CCR oficial, nu începe campania pentru al doilea tur

Greblă: Până nu se pronunţă CCR oficial, nu începe campania pentru al doilea tur
 - poza 1

Campania electorală pentru cel de-al doilea al alegerilor prezidenţiale începe după ce Curtea Constituţională îi validează pe cei doi competitori care au cele mai multe voturi, a declarat joi, pentru AGERPRES, preşedintele Autorităţii Electorale Permanente, Toni Greblă.

”Campania electorală pentru turul 2, zice legea, începe în momentul în care CCR i-a validat pe primii doi care participă în finală. Teoretic, campania electorală până mâine când se pronunţă CCR e oprită. (…) Legea spune că începe după ce CCR îi validează pe cei doi care merg în turul doi. Până nu se pronunţă CCR oficial nu începe campania”, a explicat Greblă.

Potrivit calendarului aprobat de Guvern, campania trebuia să înceapă vineri.

Curtea Constituţională a României a amânat pentru vineri luarea unei decizii în ceea ce priveşte cererile de anulare a alegerilor.

Potrivit site-ului CCR, Cristian Terheş şi Sebastian Constantin Popescu au depus fiecare câte o solicitare având ca obiect “anulare alegeri prezidenţiale în cadrul primului tur de scrutin din data de 24 noiembrie 2024”.

BVB | Știri BVB
INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A. (INFINITY) (25/03/2026)

Notificare Swiss Capital - rezultate oferta publica de cumparare actiuni INFINITY CAPITAL INVESTMENTS S.A.

C.N.T.E.E. TRANSELECTRICA (TEL) (25/03/2026)

Conferinta telefonica-prezentare a rezultatelor financiare aferente anului 2025

ALRO S.A. (ALR) (25/03/2026)

Stadiu litigiu Alro & ANAF

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (25/03/2026)

Contract cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018

Turbo Long Certificates on One United Properties SA (RBONETL13) (25/03/2026)

Suspendare tranzactionare - ora 13:59 - Notificare Raiffeisen Bank International - atingere bariera