Preşedintele Nicuşor Dan a declarat, vineri, referitor la acuzaţiile la adresa vicepremierului Dragoş Anastasiu, că nu are o astfel de informaţie, menţionând că aude prima oară de acest lucru şi urmează să se informeze.
“Nu am o astfel de informaţie”, a afirmat Nicuşor Dan, întrebat dacă este moral ca vicepremierul Anastasiu să mai rămână în Guvern după ce a fost acuzat că a dat mită timp de 8 ani unei inspectoare de la ANAF pentru a-şi proteja o firmă.
Chestionat dacă această situaţie va afecta imaginea Guvernului, şeful statului a răspuns: “Lăsaţi-mă să mă informez, că e prima oară când aud, de la dumneavoastră”.
În presă au apărut relatări că Dragoş Anastasiu, în calitate de om de afaceri, a fost martor în dosarul de corupţie al fostei inspectoare ANAF Angela Burlacu, şi “a recunoscut că a semnat un contract fictiv prin care s-au mascat plăţi de mită către funcţionara ANAF”.
Circumstanţele cazului instrumentat de DNA soluţionat prin Hotărârea 1258/2023 nu au nicio legătură cu calitatea de vicepremier şi cu atribuţiile lui Dragoş Anastasiu, singura sa calitate în acest dosar fiind de martor, a precizat vineri purtătorul de cuvânt al Guvernului, Ioana Dogioiu.
“Vicepremierul Dragoş Anastasiu nu a avut calitate de denunţător, învinuit, inculpat, condamnat în dosarul DNA soluţionat prin Hotărârea 1258/2023, singura sa calitate a fost aceea de martor. A fost audiat în această calitate de procurori şi judecători, care nu au considerat că sunt întrunite condiţiile pentru schimbarea acestei unice calităţi. Dosarul penal s-a încheiat prin hotărâre definitivă. Circumstanţele cazului nu au nicio legătură cu calitatea de vicepremier şi cu atribuţiile domnului Dragoş Anastasiu”, a mai precizat Ioana Dogioiu, la solicitarea presei.