Acțiunile europene au revenit marți, pe fondul îmbunătățirii sentimentului investitorilor după ce președintele SUA, Donald Trump, a declarat că războiul din Orientul Mijlociu ar putea ajunge la un final rapid, potrivit Reuters.
Indicele de referință paneuropean (.STOXX) a crescut cu 1,9% până la 606,26 puncte la ora 08:08 GMT, după ce a închis la cel mai slab nivel din ultimele două luni.
Luni, Trump a declarat că conflictul cu Iranul ar putea lua sfârșit în curând, iar prețul petrolului a scăzut sub 100 de dolari, după ce cu o zi înainte urcase la 119 dolari pe baril.
Garda Revoluționară Iraniană a declarat că nu va permite transportul „niciunui litru de petrol” din Orientul Mijlociu dacă atacurile SUA și Israelului vor continua, determinându-l pe Trump să avertizeze că SUA vor lovi Iranul mult mai puternic dacă acesta va bloca exporturile din regiunea vitală producătoare de energie.
În Europa, acțiunile financiare au fost cel mai mare impuls pentru indicele de referință, sectorul (.SX7E) înregistrând o creștere de 3,7%. Acțiunile din sectorul energetic (.SXEP) au scăzut cu 1,2% pe fondul prăbușirii prețurilor petrolului.
Printre mișcările individuale, acțiunile Volkswagen (VOWG.DE) au urcat cu 2% după ce grupul auto german a prognozat o recuperare a marjei după un an 2025 dificil.
Persimmon (PSN.L) a urcat cu 8,5% după ce constructorul de case a depășit așteptările privind veniturile și profitul înainte de impozitare ajustat pentru anul fiscal 2025.
Investitorii așteaptă comentariile președintei Băncii Centrale Europene, Christine Lagarde, și ale vicepreședintelui Luis de Guindos, care urmează să ia cuvântul mai târziu în cursul zilei.