Update articol:

Acțiunile din Japonia și Coreea de Sud cresc, pe măsură ce investitorii evaluează comentariile lui Trump despre războiul din Iran; Contractele futures pe acțiuni de pe Wall Street s-au prăbușit peste noapte

nichel

Acțiunile din Japonia și Coreea de Sud au crescut luni, în timp ce mai multe piețe asiatice cheie au fost închise de sărbători, investitorii monitorizând evoluțiile conflictului din Orientul Mijlociu, potrivit CNBC.

Președintele Donald Trump a emis duminică o nouă serie de amenințări cu atacul asupra centralelor electrice și a infrastructurii civile din Iran începând de marți, dacă Teheranul nu reușește să redeschidă complet Strâmtoarea Hormuz, un punct cheie de blocare a petrolului prin care trecea aproximativ o cincime din aprovizionarea mondială cu petrol, înainte de izbucnirea războiului regional pe 28 februarie.

Într-o postare plină de injurături pe rețelele de socializare, Trump a promis că va aduce „Iadul” în Iran după ce forțele americane au salvat un aviator american în Iran săptămâna trecută. Ulterior, a postat despre un termen limită „marți, ora 20:00, ora estică”, fără a oferi mai multe detalii. Casa Albă a declarat duminică pentru MS NOW că data este noul termen limită pentru ca Iranul să ajungă la un acord cu SUA.

Trump a declarat că va susține o conferință de presă „cu armata” la Biroul Oval, luni, la ora 13:00.

Iranul a respins însă ultimatumul lui Trump de a redeschide Strâmtoarea Ormuz, afirmând că această cale navigabilă critică se va redeschide complet doar după ce daunele provocate de război vor fi compensate. Teheranul a continuat atacurile asupra obiectivelor economice și de infrastructură din regiunea vecină a Golfului, inclusiv asupra sediului petrolier al Kuweitului.

Semnalând progrese în discuțiile de pace, Axios a relatat că Washingtonul și Teheranul au fost angajate în discuții mediate de unele state din Golf pentru un potențial armistițiu de 45 de zile care ar putea pune capăt conflictului, deși șansele de a ajunge la un acord parțial înainte de termenul limită de marți erau mici.

Indicele japonez Nikkei 225 și-a extins câștigurile, ajungând la o creștere de 1,2%, iar indicele Topix, cu o bază largă, a crescut cu 0,6%. Indicele sud-coreean Kospi a crescut cu 0,8%, în timp ce indicele Kosdaq, cu capitalizare mică, a scăzut cu 1,7%.

Multe piețe din Asia sunt închise luni de sărbători, deoarece Australia, Noua Zeelandă și Hong Kong sărbătoresc Paștele, în timp ce China continentală și Taiwan sărbătoresc Festivalul Qingming, sărbătoarea în care se curăță mormintele.

Opt membri ai Organizației Țărilor Exportatoare de Petrol și aliați și-au majorat duminică cotele de producție cu 206.000 de barili pe zi pentru luna mai, deși mișcarea a părut în mare parte simbolică, deoarece războiul a restricționat livrările mai multor membri.

Indicele american West Texas Intermediate pentru luna mai a crescut cu 2,57%, ajungând la 114,11 dolari pe baril. Țițeiul Brent, de referință internațional, a crescut cu aproximativ 2,62%, ajungând la 111,65 dolari pe baril, la ora 19:51 ET.

Contractele futures pe acțiuni de pe Wall Street s-au prăbușit peste noapte, investitorii continuând să urmărească evoluțiile războiului dintre SUA și Iran și prețurile petrolului. Contractele futures pe Dow Jones Industrial Average au scăzut cu 253 de puncte, sau 0,5%. Contractele futures pe S&P 500 și Nasdaq-100 au scăzut cu 0,6%, respectiv 0,7%.

BVB | Știri BVB
BANCA TRANSILVANIA S.A. (TLV) (06/04/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 30.03.-3.04.2026

MedLife S.A. (M) (06/04/2026)

Notificare rascumparare actiuni proprii 30 martie - 3 aprilie 2026