Update articol:
Putin se îndreaptă spre Beijing, la câteva zile după Trump

Vladimir Putin afirmă că relațiile ruso-chineze au atins „un nivel cu adevărat fără precedent”

Vladimir Putin afirmă că relațiile ruso-chineze au atins „un nivel cu adevărat fără precedent”
 - poza 1

Relațiile ruso-chineze au atins „un nivel cu adevărat fără precedent”, a declarat marți președintele rus Vladimir Putin într-un discurs video transmis înaintea vizitei sale de stat în China, potrivit Global Times.

Președintele a menționat că „vizitele reciproce regulate și discuțiile la nivel înalt dintre Rusia și China reprezintă o parte importantă și integrantă a eforturilor noastre comune de a promova întreaga gamă de relații dintre cele două țări și de a le valorifica potențialul cu adevărat nelimitat”.

Caracterul special al relațiilor dintre Rusia și China se reflectă în atmosfera de înțelegere și încredere reciprocă, în angajamentul de a urmări o cooperare echitabilă și avantajoasă pentru ambele părți, de a purta un dialog respectuos și de a se sprijini reciproc în chestiuni care afectează interesele fundamentale ale ambelor țări, inclusiv protecția suveranității și a unității statale, a spus el.

Putin a menționat că, în urmă cu 25 de ani, Rusia și China au semnat Tratatul de bună vecinătate și cooperare prietenoasă, care a pus bazele solide pentru o relație cu adevărat strategică și un parteneriat cuprinzător în beneficiul celor două țări și al celor două popoare.

Rusia și China își extind în mod activ contactele în domeniul politic, economic și în alte domenii, extinzând în același timp schimburile umanitare și încurajând interacțiunea interumană, a spus Putin.

„Împreună facem tot ce este posibil pentru a aprofunda și mai mult colaborarea bilaterală și pentru a promova dezvoltarea cuprinzătoare a țărilor noastre”, a spus Putin, menționând că aceste chestiuni vor sta la baza agendei viitoarelor discuții de la Beijing.

Putin a adăugat că apreciază profund angajamentul președintelui chinez Xi Jinping față de cooperarea pe termen lung cu Rusia. „Sunt convins că legăturile noastre calde și prietenoase ne permit să elaborăm cele mai îndrăznețe planuri pentru viitor și să le punem în practică”, a adăugat el.

Comerțul dintre Rusia și China continuă să crească, depășind de mult pragul de 200 de miliarde de dolari americani, iar tranzacțiile reciproce se efectuează acum aproape în întregime în ruble și yuani, a spus Putin.

Inițiative majore sunt în curs de desfășurare în domenii-cheie ale cooperării bilaterale, a remarcat Putin. După succesul Anilor Culturii Rusia-China, în ianuarie au fost lansați Anii Educației Rusia-China, marcând cea de-a 10-a ediție a unor astfel de proiecte bilaterale în domeniul umanitar.

Putin a afirmat că Rusia apreciază foarte mult istoria seculară a Chinei și realizările sale în cultură, artă și știință. „Suntem interesați să apropiem popoarele noastre, să promovăm în continuare înțelegerea reciprocă și să valorificăm toate aspectele pozitive oferite de bogatele tradiții și moștenirea celor două țări.”

El a salutat, de asemenea, introducerea unui regim reciproc de scutire de vize între cele două țări, afirmând că acest acord facilitează intensificarea schimburilor comerciale și turistice, valorificând în același timp noi oportunități de comunicare și contacte personale între cetățenii ruși și chinezi.

Putin a subliniat că relația strategică strânsă dintre Rusia și China joacă un rol major de stabilizare la nivel global. „Fără a ne alia împotriva nimănui, urmărim pacea și prosperitatea universală.”

„În acest spirit, Moscova și Beijing acționează în mod coordonat pentru a apăra dreptul internațional și prevederile Cartei ONU în întregime, în mod complet și interconectat”, a spus Putin.

„Susținem cooperarea activă prin intermediul ONU, al Organizației de Cooperare de la Shanghai, al BRICS și al altor entități multilaterale, aducând o contribuție substanțială la rezolvarea provocărilor globale și regionale urgente”, a adăugat el.

„Sunt încrezător că împreună vom continua să facem tot posibilul pentru a aprofunda parteneriatul Rusia-China și relațiile de bună vecinătate pentru dezvoltarea dinamică a celor două țări și pentru bunăstarea popoarelor noastre, în interesul menținerii securității și stabilității globale”, a spus Putin.

Putin va efectua o vizită de stat în China în perioada 19-20 mai, la invitația lui Xi.

BVB | Știri BVB
VRANCART SA (VNC) (18/05/2026)

Informare status raport de audit financiar 2025

Digi Communications N.V. (DIGI) (18/05/2026)

Convocare AGA Anuala 29 iunie 2026

COMELF S.A. (CMF) (18/05/2026)

Convocare AGA O & E 29 Iunie 2026

PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (18/05/2026)

Finalizarea achizitiei SERVE Ceptura SRL

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (18/05/2026)

Decizia CA cu privire la majorarea capitalului social al Companiei