Update articol:

Șeful Armatei, generalul Gheorghiță Vlad, este audiat la DNA secția militară; “Pentru a nu influența acțiunile aflate în desfășurare, Statul Major al Apărării nu poate face comentarii suplimentare”

Șeful Armatei, generalul Gheorghiță Vlad, este audiat la DNA secția militară; “Pentru a nu influența acțiunile aflate în desfășurare, Statul Major al Apărării nu poate face comentarii suplimentare”
 - poza 1 Vlad Gheorghita

ACTUALIZARE –  MApN a transmis: “În acest moment, Direcția Națională Anticorupție desfășoară activități specifice de verificare. Pentru a nu influența acțiunile aflate în desfășurare, Statul Major al Apărării nu poate face comentarii suplimentare. Instituția cooperează pe deplin cu autoritățile abilitate și va comunica informațiile care pot fi făcute publice, în condițiile legii.”

***

Șeful Statului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, este marți dimineață la DNA secția militară, unde a fost citat, potrivit Antena3.ro.

Surse au declarat pentru Antena 3 CNN că Gheorghiță Vlad a fost citat la audieri într-un dosar în care ar fi cercetate fapte de abuz în serviciu și trafic de influență în legătură cu încheierea unor contracte.

Nu se știe momentan în ce calitate a fost citat șeful Armatei.

El a venit însoțit la DNA de un avocat.

La intrarea în sediul DNA nu a făcut declarații.

Generalul Gheorghiţă Vlad a fost învestit ca şef al Statului Major al Apărării în 30 noiembrie 2023. Anterior, a fost locţiitor al şefului Statului Major al Apărării, iar în perioada 2020-2022 a deţinut funcţia de locţiitor pentru operaţii şi instrucţie în aceeaşi instituţie.

BVB | Știri BVB
SAFETECH INNOVATIONS (SAFE) (02/06/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 25-29.05.2026

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (02/06/2026)

Comunicat privind plata dividendelor 2025

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (02/06/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 25.05.2026 - 29.05.2026