Un medic întors dintr-o misiune umanitară în Congo a fost testat pozitiv pentru Ebola, acesta fiind primul caz de infectare cu virusul înregistrat în țară în cadrul actualei epidemii, a anunțat miercuri Ministerul Sănătății.
Ministerul Sănătății „confirmă astăzi identificarea primului caz pozitiv de boală cauzată de virusul Ebola pe teritoriul național”, se precizează în comunicat. Contactat de AFP, ministerul a specificat că cazul a fost identificat în Franța continentală.
Pacientul se află în izolare, iar autoritățile efectuează urmărirea contactelor, a precizat ministerul, adăugând că riscul pentru populația europeană în general este scăzut.
Epidemia de Ebola din Congo, care a infectat peste 1.000 de persoane și a provocat moartea a 267 dintre acestea, a înregistrat cel mai mare număr de cazuri confirmate în prima lună dintre toate episoadele acestei boli, a declarat Organizația Mondială a Sănătății.