Update articol:

Descinderi la o clinică de înfrumuseţare din Capitală – evaziune, spălare de bani şi exercitarea fără drept a unei profesii

pixabay.com pixabay.com

Procurorii Parchetului General efectuează, joi, 45 de percheziţii domiciliare în Bucureşti şi în alte 24 de judeţe la persoane fizice şi la sediile unor persoane juridice, care sunt cercetate pentru evaziune fiscală, spălare de bani, vătămare corporală, fals intelectual şi exercitarea fără drept a unei profesii.

”În cursul zilei de 10 iunie 2021, procurorii Secţiei de Urmărire Penală şi Criminalistică a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au dispus efectuarea a 45 de percheziţii domiciliare în Bucureşti şi în alte 24 de judeţe, la domiciliile unor persoane fizice şi sediile unor persoane juridice cercetate sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de evaziune fiscală, spălare de bani, vătămare corporală, fals intelectual şi exercitarea fără drept a unei profesii”, anunţă Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.

Conform unui comunicat al Parchetului, infracţiunile cercetate au fost săvârşite de către reprezentanţii unei clinici de înfrumuseţare ce funcţionează în Bucureşti, cu ocazia efectuării unor proceduri de înfrumuseţare – invazive sau noninvazive – atât la sediul acesteia, cât şi în alte locaţii partenere de pe teritoriul ţării de către angajaţi/colaboratori, fără a le evidenţia în sistem contabil şi fără a îndeplini condiţiile esenţiale pentru exercitarea unei astfel de profesii.

Acţiunea beneficiază de sprijinul Direcţiei de Investigare a Criminalităţii Economice a IGPR.

BVB | Știri BVB

ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (20/05/2025)

Demersuri privind vanzare statii de incarcare masini electrice

SINTEZA S.A. (STZ) (20/05/2025)

Numire director general

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (20/05/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014