Update articol:

Funcţia de preşedinte al Curţii de Conturi – vacantată; Mihaela Călugăreanu – interimar

Funcţia de preşedinte al Curţii de Conturi – vacantată; Mihaela Călugăreanu – interimar
 - poza 1

Plenul reunit al Parlamentului a adoptat luni, cu 256 de voturi “pentru”, şase “împotrivă”, 123 de abţineri şi două – “nu votez”, proiectul de hotărâre prin care se vacantează funcţia de preşedinte al Curţii de Conturi, ca urmare a demisiei lui Mihai Busuioc, urmând ca atribuţiile acestuia să fie preluate de consiliera de conturi Mihaela Călugăreanu, până la numirea unui nou preşedinte.

“Se vacantează funcţia de consilier de conturi şi de preşedinte al Curţii de Conturi, ca urmare a demisiei domnului Mihai Busuioc, începând cu data de 13 iulie 2025. Doamna Mihaela Călugăreanu, consilier de conturi, exercită atribuţiile funcţiei de preşedinte al Curţii de Conturi până la numirea unui nou preşedinte”, a precizat vicepreşedintele Comisiei pentru buget, finanţe şi bănci din Camera Deputaţilor, Adrian Câciu.

Mihai Busuioc şi-a început mandatul de judecător la Curtea Constituţională a României. El a fost propus în această funcţie de grupul senatorial al PSD.

BVB | Știri BVB
S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (25/05/2026)

Contracte cf. art. 234 lit. i) Reg. 5 din 2018

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (25/05/2026)

Teleconferinta Investitori si Analisti - Rezultatele financiare aferente T1 2026

SAFETECH INNOVATIONS (SAFE) (25/05/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 18-22.05.2026

PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (25/05/2026)

Constituirea Consiliului de Administratie ca organ de conducere in urma AGA

PROMATERIS S.A. (PPL) (25/05/2026)

Hotarari AGA O 25.05.2026