Update articol:

Vlad Soare, ONJN: Am înaintat Ministerului Finanțelor o propunere de modificare a cadrului normativ privind autoexcluderea; Se elimină toate carențele legislative existente și se oferă o protecție reală persoanelor vulnerabile

Vlad Soare, ONJN: Am înaintat Ministerului Finanțelor o propunere de modificare a cadrului normativ privind autoexcluderea; Se elimină toate carențele legislative existente și se oferă o protecție reală persoanelor vulnerabile
 - poza 1

Am înaintat Ministerului Finanțelor, autoritatea în subordinea căreia se află ONJN, o propunere de modificare, prin OUG, a cadrului normativ privind autoexcluderea, anunţă Vlad Soare, preşedintele ONJN, adăugând că, astfel, se elimină toate carențele legislative existente și se oferă o protecție reală persoanelor vulnerabile.

Vlad Soare anunţă:

“Prin acest proiect vom avea:

– o singură procedură de autoexcludere, realizată prin intermediul ONJN, opozabilă tuturor organizatorilor de jocuri de noroc, atât online, cât și land-based;

– perioade clar definite pentru autoexcludere, inclusiv o perioadă nedeterminată, precum și introducerea unei perioade de cool-off, în care nu se va putea retrage autoexcluderea.

– jucătorii care sunt autoexcluși, dar care vor fi lăsați să joace, își vor putea recupera sumele depuse, din care vor fi scăzute retragerile efectuate în respectiva perioadă.

– În retail introducem obligativitatea ca locațiile să fie dotate cu sisteme de identificare și camere de supraveghere. „Nu au mers camerele”? Avem log-urile din sistemul de identificare, iar, suplimentar, se va aplica o amendă cuprinsă între 50.000 și 100.000 de lei.

– Sancțiunea pentru nerespectarea autoexcluderii va fi cuprinsă între 50.000 și 100.000 de lei, iar, în cazul faptelor grave sau repetate, se poate ajunge la suspendarea licenței.

– Clarificăm terminologia și eliminăm confuzia. Autoexcluderea va fi unică, realizată prin ONJN, inclusiv prin mijloace la distanță, și va fi opozabilă tuturor organizatorilor de jocuri de noroc. Restricționarea va fi o relație între operator și jucător și va reprezenta o întrerupere a relației comerciale.

– Autoexcluderea va fi afișată într-un loc vizibil pe site-urile de jocuri de noroc online, iar pentru sălile de joc va fi afișat un link (cod QR) către site-ul ONJN, de unde se va putea realiza autoexcluderea.

– Jucătorii vor fi informați privind diferența dintre restricționare și autoexcludere, iar, dacă de fapt intenția este de autoexcludere, aceștia vor fi îndrumați către site-ul unde ea poate fi realizată.

Având în vedere imposibilitatea obiectivă de acoperire a controlului ONJN în teritoriu, precum și existența unor indicii privind unele probleme de integritate aflate în analiză, am propus ca, prin aceste modificări, competențele de control ale ONJN în domeniul jocurilor de noroc să nu mai fie exclusive, ci să revină și ofițerilor și agenților de poliție din cadrul Poliției Române.

În ceea ce privește soluția informatică menită să o înlocuiască pe cea existentă, suntem în discuții avansate cu Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică, instituție care ne poate furniza, într-un termen rezonabil, sistemul necesar, la costuri de mentenanță.

Am promis că autoexcluderea nu va rămâne un proiect pe hârtie, așa cum l-am găsit la preluarea mandatului, ci va fi implementată în trei etape: funcționarea în cadrul normativ actual (deja implementată), modificarea legislativă pentru înlăturarea disfuncțiilor existente și implementarea unei soluții informatice moderne (în curs de implementare).

În ceea ce privește programul Conștient și Liber, prin care oferim finanțare în valoare de 5.000.000 de euro pentru programe de prevenție și tratare, din perspectiva ONJN totul este pregătit (legislație, ghid, platformă, resurse). Așteptăm aprobarea legii bugetului de stat pentru a putea începe exercițiul bugetar aferent anului 2026″.

BVB | Știri BVB
Electro-Alfa International S.A. (EAI) (29/01/2026)

Oferta publica primara initiala de vanzare de actiuni emise de societatea Electro-Alfa International SA Botosani - 02 - 11.02.2026

SINTEZA S.A. (STZ) (29/01/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (29/01/2026)

Depunerea ofertei indicative privind potentiala achizitie a SERVE Ceptura SRL

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (29/01/2026)

Indicatori operationali cheie preliminari T4 2025