Update articol:
SUA şi China încep să închidă consulate

O cercetătoare chineză refugiată în consulatul ţării sale de la San Francisco a fost arestată de autorităţile americane, pentru că “a minţit cu privire la apartenenţa la armata chineză”

https://www.justice.gov/usao-edca/press-release/file/1297566/download https://www.justice.gov/usao-edca/press-release/file/1297566/download

* Washingtonul a cerut închiderea consulatului din Houston, Texas, acuzând că este o “placă turnantă a spionajului şi furtului de proprietate intelectuală”

* În replică, autorităţile chineze au dispus închiderea consulatului american de la Chengdu

Juan Tang, cetățean chinez și fost cercetător la Universitatea California, a fost recent luat în custodie federală de FBI pentru un mandat de arestare, potrivit Departamentului de Justiţie

Cercetatoarea este acuzată că a ascuns legăturile cu armata ţării sale pentru a obţine o viza americană şi a fost arestată după ce s-a refugiat în consulatul Chinei de la San Francisco, a anunţat vineri un înalt responsabil american, relatează AFP.

Ministerul american al Justiţiei a anunţat joi inculparea recentă pentru “fraudă la regimul vizelor” a patru persoane suspectate că au “minţit privind apartenenţa lor la armata chineză”. Trei dintre ele au fost deja arestate.

“Una dintre aceste persoane era căutată până noaptea trecută, găsind refugiu la consulatul din San Francisco”, a declarat vineri un responsabil al ministerului pentru mai mulţi jurnalişti.

Această persoană, care ar purta numele de Juan Tang, este o specialistă în tratamente împotriva cancerului care lucra din ianuarie într-un laborator al Universităţii din California. Potrivit actului acuzării, anchetatorii au descoperit fotografii cu ea în uniformă şi au stabilit că ea lucra pentru un spital militar chinez.

Ea este “reţinută preventiv şi va compărea pentru prima dată în faţa unui tribunal în cursul zilei”, a adăugat ministerul, care nu a dorit să evoce circumstanţele arestării. De asemenea, acesta a precizat că femeia nu dispune de imunitate diplomatică.

Potrivit acestui responsabil, cazurile de spionaj economic care fac obiectul inculpărilor, precum cea a lui Juan Tang, “nu sunt decât partea vizibilă a aisbergului”.

Această afacere se înscrie într-un context de tensiuni exacerbate între China şi SUA. Washingtonul a dat marţi termen de trei zile Beijingului pentru a-şi închide consulatul de la Houston, Texas, acuzat că este o “placă turnantă a spionajului şi furtului de proprietate intelectuală”.

Autorităţile chineze au dispus în replică, închiderea consulatului american de la Chengdu, din sud-vestul ţării.

BVB | Știri BVB