Update articol:
Banking Forum by Financial Intelligence

Gheţea: Sistemul bancar românesc este foarte flexibil, bine capitalizat şi a realizat creşteri pe toată linia

Foto Facebook

Sistemul bancar românesc este foarte flexibil şi bine capitalizat şi ancorat în activitatea economică, a afirmat, marţi, la evenimentul Banking Forum by Financial Intelligence, Radu Graţian Gheţea, preşedintele Consiliului de Administraţie Libra Bank şi presedinte de onoare al Asociaţiei Române a Băncilor (ARB).

“După mai mult de zece ani de la criza din 2008, putem spune că sistemul bancar românesc a făcut faţă cu brio provocărilor pe care le-au ridicat atât crizele economice sau financiare, cât şi criza sanitară. Acest lucru denotă faptul că avem un sistem bancar foarte flexibil şi bine capitalizat, bine ancorat în activitatea economică a ţării. Deşi într-un an pandemic, în situaţie de influenţe negative a pandemiei asupra economiei, sistemul bancar românesc a realizat creşteri pe toată linia, în ultimul an, din iunie 2020 în iunie 2021. Activele au crescut cu 13%, soldul creditului neguvernamental cu 11,2%, economisirea cu 14,7%, indicatorul de solvabilitate cu 1,11% ajungând în momentul de faţă la 23,88%. De asemenea, alţi indicatori de stabilitate sunt pozitivi. Nu avem probleme cu creditele neperformante. Chiar există o scădere a acestui nivel, în iunie 2021, la 3,78%, faţă de 4,38% la iunie 2020. Numai având un sistem bancar cu performanţele acestea putem să ne gândim la implicarea lui în economie”, a menţionat Gheţea, potrivit Agerpres.

Reprezentanţi ai instituţiilor bancare, ai patronatelor şi asociaţiilor din domeniu au  participat, marţi, la cea de-a doua ediţie a evenimentului “Banking Forum by Financial Intelligence”.

BVB | Știri BVB

AETA SA (ELGS) (30/07/2025)

Lansare Productie Serie Wave Bin Prima Europubela cu Evacuare Complet Ranforsata

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (30/07/2025)

Publicarea Regulilor Fondului actualizate

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025