Update articol:

Turcia îi spune Iranului să evite escaladarea ulterioară cu Israelul

Preşedintele turc Recep Tayyip Erdogan

Turcia nu dorește o escaladare suplimentară a tensiunii în regiune după atacul Iranului cu drone și rachete împotriva Israelului, a spus ministrul turc de externe Hakan Fidan, omologului său iranian, într-un apel telefonic de duminică.

Ministrul iranian de externe Hossein Amirabdollahian a declarat pentru Fidan că „operațiunea sa de răzbunare” împotriva Israelului s-a încheiat, adăugând că Iranul nu va lansa o nouă operațiune decât dacă va fi atacată, spun surse diplomatice turce.

Turcia a fost unul dintre cei mai duri critici ai Israelului de-a lungul războiului împotriva Hamas și a fost deschis în sprijinul său pentru gruparea teroristă din Gaza.

În ianuarie, președintele turc Recep Tayyip Erdogan s-a întâlnit cu omologul său iranian Ebrahim Raisi, iar cei doi au discutat despre atacurile americane și britanice asupra țintelor Houthi susținute de Iran în Yemen, pe care cei doi le-au criticat drept o utilizare disproporționată a forței.

BVB | Știri BVB

AETA SA (ELGS) (30/07/2025)

Lansare Productie Serie Wave Bin Prima Europubela cu Evacuare Complet Ranforsata

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (30/07/2025)

Publicarea Regulilor Fondului actualizate

S.N.T.G.N. TRANSGAZ S.A. (TGN) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025

S.P.E.E.H. HIDROELECTRICA S.A. (H2O) (30/07/2025)

Raport auditor - art. 108 Legea 24/2017 (R) S1 2025