Update articol:

Bosnia: Şeful serviciilor de informaţii, arestat după acuzaţii privind falsificarea de diplome universitare

Osman Mehmedagic Şeful serviciilor de informaţii Bosnia Sursa foto: osa-oba.gov.ba

Poliţia bosniacă l-a arestat miercuri pe şeful serviciilor de informaţii ale ţării după acuzaţii de spălare de bani şi abuz în serviciu pentru a falsifica diplome universitare, au anunţat poliţia şi procurori, citaţi de Reuters, potrivit Agerpres.

Osman Mehmedagic, şeful Agenţiei Informaţii-Securitate (OSA), a fost arestat la cererea procurorilor şi poliţia desfăşoară activităţi în consecinţă, a declarat purtătorul de cuvânt al poliţiei din Sarajevo, Mirza Hadziabdic.

Parchetul a anunţat într-un comunicat că îl investighează pe Mehmedagic pentru fapte penale de abuz în serviciu, falsificare de documente şi spălare de bani.

Potrivit parchetului, mai multe informaţii vor fi disponibile mai târziu miercuri.

Corupţia este larg răspândită în Bosnia, împărţită etnic după sângeroasa destrămare a Iugoslaviei în războaiele din Balcani din anii 1990, fiind infiltrată în toate sferele vieţii, inclusiv în sistemul judiciar, educaţie şi sănătate.

Luna trecută, poliţia l-a arestat pe directorul Universităţii Americane din Sarajevo şi Tuzla, împreună cu doi asociaţi pentru eliberare ilegală a unei diplome lui Mehmedagic.

În octombrie, Mehmedagic şi un asociat au fost acuzaţi de abuz în serviciu după ce ar fi folosit resurse ale agenţiei pentru a spiona un bărbat care a depus o plângere penală împotriva sa, dar instanţa i-a achitat. Procurorii au făcut recurs.

BVB | Știri BVB

S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (25/07/2025)

Convocare AGA O & E 03(04).09.2025

BITTNET SYSTEMS SA BUCURESTI (BNET) (25/07/2025)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (25/07/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 28.07.2025 - 27.08.2025

SIMTEL TEAM (SMTL) (25/07/2025)

Perioada inchisa de tranzactionare 27.07.2025 - 26.08.2025