Update articol:

Hanwha Aerospace crește cu 11%, conducând raliul acțiunilor din sectorul apărării din Asia

investitiile la bursa, diversificarea
  • Piețele din Asia înregistrează evoluții mixte, pe fondul analizării de către investitori a datelor privind inflația din China pentru luna decembrie.

  • Acțiunile din sectorul minier scad după discuțiile preliminare privind fuziunea dintre Rio Tinto și Glencore.

Acțiunile din sectorul apărării din Asia au urcat vineri, pe fondul continuării monitorizării de către investitori a tensiunilor geopolitice, în urma operațiunii SUA de capturare a președintelui venezuelean Nicolás Maduro și a eforturilor reînnoite ale președintelui Donald Trump de a prelua controlul asupra Groenlandei, potrivit CNBC.

Acțiunile companiei sud-coreene Hanwha Aerospace au crescut cu până la 11%. Poongsan a înregistrat o creștere de peste 6%, în timp ce Korea Aerospace a avansat cu 5%. În Japonia, acțiunile Kawasaki Heavy Industries au crescut cu 2,29%, în timp ce IHI a înregistrat o creștere de 2,14%.

Piețele din regiune au înregistrat evoluții mixte.

Indicele CSI 300 din China a crescut cu 0,1% după ce prețurile de consum din decembrie au crescut cu 0,8% față de anul precedent, potrivit datelor publicate vineri de Biroul Național de Statistică. Această valoare a urmat unei creșteri de 0,7% în noiembrie și a corespuns așteptărilor economiștilor într-un sondaj Reuters. Prețurile la poarta fabricii au scăzut cu 1,9% în decembrie față de anul precedent, mai bine decât prognoza de 2%.

Indicele Hang Seng din Hong Kong a rămas neschimbat.

Indicele de referință Nikkei 225 din Japonia a crescut cu 1,24%, în timp ce Topix a urcat cu 0,62%.

Acțiunile Fast Retailing au crescut cu peste 7% după ce operatorul japonez al Uniqlo a anunțat că profitul operațional trimestrial a crescut cu aproximativ o treime și și-a revizuit în sus prognoza pentru întregul an.

Compania a invocat vânzările globale puternice care au contribuit la compensarea impactului tarifelor americane, adăugând că se află pe cale să înregistreze al cincilea an consecutiv de creștere a profitului, susținută de vânzări mai puternice în China și de expansiunea rapidă în America de Nord și Europa.

Indicele Kospi din Coreea de Sud a crescut cu 0,67%, iar indicele Kosdaq pentru companii cu capitalizare mică a rămas neschimbat.

Indicele australian S&P/ASX 200 a înregistrat o ușoară scădere. Acțiunile Rio Tinto au scăzut cu peste 5% după ce compania minieră a anunțat joi seara că a intrat în negocieri preliminare pentru preluarea Glencore. O fuziune reușită ar crea un gigant minier evaluat la aproape 207 miliarde de dolari.

Contractele futures pe acțiuni din SUA au înregistrat variații minore în primele ore ale zilei în Asia, înaintea publicării unui raport important privind locurile de muncă din decembrie și a unei posibile decizii a Curții Supreme a SUA privind tarifele.

Curtea Supremă ar putea emite o hotărâre privind legalitatea tarifelor impuse de președintele Donald Trump, care ar putea avea un impact asupra politicii comerciale și a situației fiscale a țării.

Peste noapte, în SUA, indicele Dow Jones Industrial Average a crescut, în timp ce indicele Nasdaq Composite a fost supus presiunii, investitorii îndepărtându-se de acțiunile din sectorul tehnologic.

Indicele Dow, compus din 30 de acțiuni, a urcat cu 270,03 puncte, sau 0,55%, și a încheiat ziua la 49.266,11. Indicele Nasdaq, cu o pondere mare a acțiunilor din sectorul tehnologic, a scăzut cu 0,44% și a încheiat ziua la 23.480,02. Indicele S&P 500 a avansat cu 0,01% și a închis la 6.921,46. Dintre cele 11 sectoare ale indicelui S&P 500, tehnologia informației a fost cea mai slabă, înregistrând o scădere de peste 1%.

BVB | Știri BVB
FONDUL PROPRIETATEA (FP) (09/01/2026)

AGEA CNAB din data de 9 ianuarie 2026 - a doua convocare

PURCARI WINERIES PUBLIC COMPANY LIMITED (WINE) (09/01/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (09/01/2026)

Notificare - rascumparare actiuni proprii 22.12.2025-09.01.2026

S.N.G.N. ROMGAZ S.A. (SNG) (09/01/2026)

Contract cf. art. 234 lit. i) Reg. ASF 5 din 2018