Update articol:

Conducerea Aerostar a respins cererea de retragere a acționarului Evergent Investments 

Consiliul de administrație Aerostar Bacău a decis respingerea cererii de retragere a acționarului EVERGENT Investments din calitatea de acționar, potrivit unui raport transmis Bursei de Valori București.

Anterior, EVERGENT Investments a anunțat că a depus la sediul Aerostar SA declarația prin care își exercită dreptul legal de retragere din calitatea de acționar semnificativ și a solicitat cumpărarea integrală a pachetului de acțiuni care reprezintă 15,14% din capitalul social.

Conducerea Aerostar a transmis: “După cum s-a precizat și în informarea din 14.03.2025, prin hotărârea nr. 23 din 12.12.2024 A.G.E.A., AEROSTAR S.A. a aprobat, cu majoritatea voturilor valabil exprimate, modificarea obiectului principal de activitate al societății, începând cu data de 01.01.2025, în cod CAEN 3031 – Fabricarea de aeronave și nave spațiale civile, ca urmare a intrării în vigoare a modificărilor aduse asupra codurilor CAEN prin Ordinul INS nr. 377/2024 privind actualizarea Clasificării activităților din economia națională – CAEN, publicat în Monitorul Oficial al României nr. 385 din 25.04.2024.
Modificarea codificării obiectului principal de activitate a avut următoarele considerente:

–   Vechiul cod „3030 – Fabricarea de aeronave și nave spațiale” nu se mai regăsește în clasificarea CAEN rev. 3 aplicabilă începând cu dată de 01.01.2025, în locul acestuia fiind introduse două noi coduri: „3031 – Fabricarea de aeronave și nave spațiale civile”, respectiv „3032 – Fabricarea de aeronave și nave spațiale militare”.

–   Codul propus și adoptat reflectă aceeași activitate principala „3031 – Fabricarea de aeronave și nave spațiale civile”.

Mai explicit, în condițiile dispariției vechiului cod 3030 din CAEN revizia 2 și împărțirea acestuia în două noi coduri 3031 și 3032 din CAEN revizia 3, s-a supus aprobării adunării generale a acționarilor adoptarea codului echivalent din noua revizie CAEN care corespunde aceleiași activități principale, astfel că nu sunt incidente prevederile art. 134 alin. 1 lit. a) din Legea nr. 31/1990 privind societățile. Identificarea aceleiași sintagme „Fabricarea de aeronave și nave spațiale” atât în codul din revizia CAEN anterioară, cât și în codul corespunzător din nouă revizie CAEN vine să întărească faptul că nu este vorba de nici o schimbare de activitate principal”.

“Consiliul de Administrație al AEROSTAR S.A. se dezice de orice insinuare, respectiv acțiune, prin care Evergent Investments a indus pieței de capital ideea că AEROSTAR S.A. și-a schimbat activitatea care a consacrat-o și care i-a adus notorietatea și succesul în domeniul industriei aeronautice naționale și globale de care s-au bucurat toți actionarii societății proporțional cu numărul de acțiuni deținute, inclusiv Evergent Investments, pentru mai bine de 20 de ani”, se mai arata in raport

Consiliul de administrație al AEROSTAR S.A. da asigurări tuturor acționarilor societății, precum și partenerilor săi de afaceri și pieței de capital cu privire la menținerea tuturor angajamentelor, valorilor și obiectivelor companiei și continuarea acelorași direcții de afaceri cu menținerea nemodificată a activității principale, respectiv „Fabricarea de aeronave și nave spațiale”.

“Independent de decizia adoptată, s-a luat la cunoștință și de faptul că, potrivit art. 92 alin. 3 din Legea nr. 24/2017 astfel cum a fost modificată prin Legea nr. 11 din 3 martie 2025, în cazul oricărei societăți listate la BVB București, chiar dacă aceasta ar decide schimbarea activității principale (efectiv), prevederile art. 134 alin. 1 lit. a) din Legea nr. 31/1990 privind societățile nu ar fi aplicabile dacă acțiunile sale ar fi menținute la tranzacționare pe piața reglementată”, mai arata Aerostar.

În decembrie, acționarii Aerostar au aprobat, cu majoritatea voturilor valabil exprimate, modificarea obiectului principal de activitate al societatii, incepand cu data de 01.01.2025 in cod CAEN 3031 – Fabricarea de aeronave si nave spatiale civile, ca urmare a intrarii in vigoare a modificarilor aduse asupra codurilor CAEN prin Ordinul INS nr. 377/2024 privind actualizarea Clasificarii activitatilor din economia nationala – CAEN, publicat in Monitorul Oficial al Romaniei nr. 385 din 25.04.2024.

BVB | Știri BVB

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (17/04/2025)

Informatii ulterioare publicarii Convocatorului AGOA din 29/30 aprilie 2025

TRANSILVANIA INVESTMENTS ALLIANCE S.A. (TRANSI) (17/04/2025)

Masuri adoptate de Consiliul de Supraveghere

LION CAPITAL S.A. (LION) (17/04/2025)

Autorizare administratori societate

SIMTEL TEAM (SMTL) (17/04/2025)

Semnarea unui contract semnificativ in legatura cu proiectul Giurgiu