Update articol:

Mario Draghi: Perspectivele economiei mondiale se înrăutăţesc tot mai mult

Sursa foto: World Economic Forum Sursa foto: World Economic Forum

Perspectivele economiei mondiale se înrăutăţesc tot mai mult, a avertizat joi preşedintele Băncii Centrale Europene, Mario Draghi, transmit AP, Reuters şi DPA, potrivit Agerpres.

În special, a explicat şeful BCE, previziunile se înrăutăţesc pentru sectorul industrial din zona euro, iar o redresare în semestrul doi din 2019 este acum mai puţin probabilă.

De asemenea, Draghi a declarat că ţinta de inflaţie a BCE, de 2%, nu trebuie văzută ca un plafon, după ce la şedinţa de politică monetară de joi Consiliul guvernatorilor BCE a deschis calea pentru o reducere a costului creditului şi o extindere a achiziţionării de active la şedinţa din septembrie.

Sporirea promisiunilor privind noi măsuri de stimulare este menită să sprijine încrederea în economia zonei euro, pe fondul dificultăţilor cu care se confruntă sectorul industrial.

Deşi încrederea consumatorilor şi creditarea bancară rămân la un nivel ridicat, recentele date din industrie arată o imagine sumbră, sporind riscul ca cererea externă slabă, parţial ca rezultat al războiului comercial, să afecteze curând evoluţia zonei euro.

Conform datelor Eurostat, în iunie rata anuală a inflaţiei în zona euro a crescut uşor, până la 1,3%, de la un nivel de 1,2% înregistrat în luna mai, şi în linie cu estimările analiştilor.

BVB | Știri BVB
Sphera Franchise Group (SFG) (22/05/2026)

Disponibilitate inregistrare teleconferinta rezultate T1 2026

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (22/05/2026)

Inregistrare teleconferinta rezultate T1 2026

BANCA TRANSILVANIA S.A. (TLV) (22/05/2026)

Decizii - rascumparari/tranzactii cu alte instrumente financiare listate

BURSA DE VALORI BUCURESTI SA (BVB) (22/05/2026)

Structura actionariat la data 30.04.2026