Update articol:

Nu va exista o mobilizare în Belarus, asigură Lukaşenko

Aleksandr Lukaşenko Sursa foto: president.gov.by
Preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko a exclus vineri o mobilizare în Belarus şi a asigurat că Minskul nu intenţionează ”să participe la războaie”, după ce omologul său rus Vladimir Putin a ordonat mobilizarea a 300.000 de rezervişti pentru consolidarea trupelor care participă la ”operaţiunea militară specială” împotriva Ucrainei, relatează agenţia EFE, potrivit Agerpres.

”Nu va exista nicio mobilizare. Este o minciună”, a spus Lukaşenko, potrivit canalului proguvernamental de Telegram Pul Pervogo. ”Vom lupta numai atunci când va trebui să ne apărăm casa noastră şi pământul nostru”, a promis liderul belarus.

Acesta a spus de mai multe ori în trecut că ţara sa nu se va implica în războiul ruso-ucrainean. Totuşi, la începutul invaziei ruse el i-a permis preşedintelui Putin să lanseze de pe teritoriul Belarusului ofensiva în direcţia capitalei ucrainene Kiev, zonă de unde între timp trupele ruse s-au retras pentru a se axa pe estul şi sudul Ucrainei.

De asemenea, potrivit unor mass-media, forţele de securitate belaruse ar fi primit ordine verbale de a identifica cetăţenii ruşi ce se ascund în Belarus pentru a se sustrage mobilizării parţiale ordonate de Putin.

BVB | Știri BVB
AQUILA PART PROD COM (AQ) (16/06/2026)

Decizie CA privind implementarea majorarii capitalului social

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR S.A. (IMP) (16/06/2026)

Inceperea lucrarilor pentru noua cale de acces in cartierul GREENFIELD Baneasa

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR 2026 EUR (IMP26E) (16/06/2026)

Inceperea lucrarilor pentru noua cale de acces in cartierul GREENFIELD Baneasa

IMPACT DEVELOPER & CONTRACTOR (IMP27E) (16/06/2026)

Inceperea lucrarilor pentru noua cale de acces in cartierul GREENFIELD Baneasa

SOCIETATEA ENERGETICA ELECTRICA S.A. (EL) (16/06/2026)

Electrica a castigat licitatia publica pentru proiectul de cogenerare din Craiova