Update articol:

Papa Francisc reproşează Uniunii Europene că nu oferă soluţii pentru oprirea războiului în Ucraina

Papa Francisc Papa Francisc

Papa Francisc a deplâns miercuri faptul că Europa, referindu-se la Uniunea Europeană, nu face eforturi pentru a încerca să pună capăt războiului în Ucraina, blocul comunitar îndepărtându-se astfel de la misiunea sa înscrisă în propriul tratat, consemnează agenţiile EFE şi AFP, potrivit Agerpres.

Vorbind la Lisabona cu ocazia Zilei Internaţionale a Tineretului, suveranul pontif a amintit că în acest oraş a fost semnat în anul 2007 “Tratatul de la Lisabona”, care a reformat Uniunea Europeană şi care menţionează că una dintre misiunile acesteia este “promovarea păcii”.

Remarcând “lipsa unor direcţii îndrăzneţe către pace”, Papa Francisc a întrebat Europa, dar şi Occidentul în general: “Încotro navighezi, dacă nu oferi procese de pace, soluţii creative pentru a pune capăt războiului în Ucraina şi a atâtor conflicte care însângerează lumea ? Sau, din nou, pentru a extinde sfera: Occidentule, în ce direcţie navighezi?”.

Suveranul pontif a anunţat mai devreme anul acesta o încercare proprie de mediere între Moscova şi Kiev, desemnând pentru aceasta şi un emisar al Vaticanului experimentat în misiuni de pace, cardinalul italian Matteo Zuppi, iniţiativă primită însă cu răceală de ambele capitale şi despre care au fost oferite puţine detalii.

BVB | Știri BVB
S.N. NUCLEARELECTRICA S.A. (SNN) (14/08/2026)

Solicitare completare ordine de zi AGEA 10 (11).09.2026

BRD - GROUPE SOCIETE GENERALE S.A. (BRD) (14/08/2026)

Raport revizuire auditori externi - sit.fin.consolidate interimare S12026

FONDUL PROPRIETATEA (FP) (14/08/2026)

Raport semestrial pentru perioada de sase luni incheiata la 30 iunie 2026

STK EMERGENT (STK) (14/08/2026)

VAN la data 31.07.2026

AROBS TRANSILVANIA SOFTWARE (AROBS) (14/08/2026)

Semnarea unui contract de catre AROBS Systems S.R.L.