Negociatorul-şef al Iranului, Mohammad Bagher Ghalibaf, a afirmat luni că condiţiile din Strâmtoarea Ormuz nu vor reveni la nivelurile de dinainte de război şi că această cale navigabilă va fi administrată de ţara sa, potrivit agenţiei oficale de presă IRNA, citată de AFP, potrivit Agerpres.
“Toată lumea trebuie să ştie că administrarea Strâmtorii Ormuz nu va reveni niciodată la ceea ce era înainte de război”, a declarat Ghalibaf care conduce negocierile cu Statele Unite pentru a pune capăt definitiv războiului din Orientul Mijlociu, conform IRNA.
“Desigur, regulile internaţionale vor fi respectate, dar Iranul va administra Strâmtoarea Ormuz”, a adăugat el.