Update articol:

Ucraina/ Un obiect neidentificat a intrat în spaţiul aerian al Poloniei dinspre Ucraina, anunţă armata poloneză

Polonia Sursa foto: pixabay.com

Un obiect aerian neidentificat a intrat vineri dimineaţă în spaţiul aerian al Poloniei, ţară membră a NATO, din direcţia graniţei cu Ucraina, a anunţat Comandamentul Operaţional al armatei poloneze, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

“Dimineaţă, un obiect aerian neidentificat a intrat în spaţiul aerian al Republicii Polone dinspre frontiera cu Ucraina şi din momentul în care a trecut graniţa şi până când semnalul a dispărut a fost observat de radarele sistemului de apărare antiaeriană al ţării”, a postat Comandamentul Operaţional pe platforma X. “În conformitate cu procedurile aplicabile, comandantul operaţional al forţelor armate a mobilizat forţele disponibile şi resursele aflate la dispoziţie”, a adăugat sursa citată.

Postul de televiziune privat Republika a relatat că a fost declanşată căutarea obiectului în apropierea oraşului Hrubieszow, în sudul Poloniei.

Reuters nu a putut confirma imediat această informaţie.

În cursul nopţii de joi spre vineri, Rusia a atacat Ucraina cu 158 de drone şi rachete, în cel mai puternic atac aerian de la începerea invaziei pe scară largă în ţara vecină, vizând infrastructuri critice, facilităţi industriale şi militare, a anunţat armata ucraineană.

BVB | Știri BVB
Digi Communications N.V. (DIGI) (03/06/2026)

Acord cadru incheiat de filiala din Romania a Societatii

BITTNET SYSTEMS - 2026E (BNET26E) (03/06/2026)

Rambursarea emisiunii de obligatiuni BNET26E la scadenta

EVERGENT INVESTMENTS S.A. (EVER) (03/06/2026)

Tranzactii management - art. 19 Reg. (UE) 596/2014

INTERCAPITAL EUR ROMANIA GOVT BOND 5-10YR UCITS ETF (ICGROETF) (03/06/2026)

Intarziere planificata in publicarea NAV oficial pentru 03 iunie 2026

INTERCAPITAL CROBEX10TR UCITS ETF (ICCROETF) (03/06/2026)

Intarziere planificata in publicarea NAV oficial pentru 03 iunie 2026