Update articol:

Danemarca şi Groenlanda propun crearea unei misiuni NATO de monitorizare în Groenlanda

România în NATO martie 2004
Danemarca şi Groenlanda au propus crearea unei misiuni NATO de monitorizare în Groenlanda, a anunţat luni ministrul danez al apărării, după o întâlnire la Bruxelles cu secretarul general al NATO, Mark Rutte, informează AFP, Reuters şi EFE, potrivit Agerpres.

“Am propus-o, secretarul general a luat act de ea şi cred că acum putem obţine, sperăm, un cadru care să definească modul în care aceasta poate fi implementată”, a declarat Troels Lund Poulsen, vorbind la televiziunea daneză în prezenţa ministrei de externe a Groenlandei, Vivian Motzfeldt.

Discuţiile au avut loc în contextul tensiunilor transatlantice provocate de intenţia formulată de preşedintele american Donald Trump de a anexa Groenlanda, insula arctică teritoriu autonom al Danemarcei.

BVB | Știri BVB
LION CAPITAL S.A. (LION) (16/02/2026)

Rezultate financiare preliminare la 31 decembrie 2025

ELECTROMAGNETICA SA (ELMA) (16/02/2026)

Demersuri privind vanzarea masinilor de injectie mase plastice

LONGSHIELD INVESTMENT GROUP S.A. (LONG) (16/02/2026)

Rezultate financiare preliminare 2025