România va reveni la piața reglementată de energie, de anul viitor, după ce premierul Nicolae Ciucă s-a înţeles cu preşedintele PSD, Marcel Ciolacu, pe această temă, potrivit unor surse politice citate de Antena3 și Digi24.
O decizie finală urmează să fie luată într-o ședință a coaliției, programată luni, potrivit digi24.ro.
Prețurile reglementate propuse de PSD în Coaliție sunt:
- pentru populația casnică actualele plafoane: 0,68 lei/kwh (până în 100 de kwh), respectiv 0,8 lei/kwh (până în 255 de kwh).
- Pentru cei care depășesc plafonul de 255 de kwh un preț fix de 1 leu/kwh;
- pentru școli, spitale, industria farma, IMM-uri: 1 leu/kwh;
- pentru consumatorii industriali: preț fix de 1,3 lei/kwh.
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat, pentru Digi24.ro, că el susține revenirea la piața de energie reglementată. „Eu am propus asta din martie, dar nu au fost acord în Coaliție”, a explicat vicepremierul.
„Decizia e luată, să o pună în practică Ministerul Energiei”, spun surse din PSD.
Până la 1 noiembrie, Guvernul ar putea să vină cu o nouă OUG care să stabilească exact aceste lucruri, inclusiv că se reglementează piaţa energiei electrice din 1 ianuarie 2023, potrivit Antena3.
În prezent, încă mai au loc discuţii în coaliţia de guvernare cu distribuitorii şi furnizorii de energie.